Kundak | Konular | Kitaplar

Gürkan Uygun'un Yeni Filmi 'Çanakkale Yolun Sonu'


Kurtlar vadisinden ayrılmasıyla hayranları çok üzülmüştü..Baika projelerde yer almak istiyorum diyen gürkan uygun namı diğer memati baş yeni filmle ekranlara dönüyor..Genel yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı 'Çanakkale Yolun Sonu' filminde, 12 haftalık çekimlerin sonuna gelindi. Çanakkale Savaşı'nı konu edinen filmin çekimleri, gerçek bir savaş provası gibi geçti.

40 BİN FİŞEK
Genelkurmay Başkanlığı'nın danışmanlığında çekilen filmde; toplam 40 bin adet manevra fişeği kullanıldı. Ayrıca bin adet Alman Mauser marka tüfek ve 750 adet İngiliz Le Enfield marka tüfek kullanıldı. Genelkurmay'ın desteğiyle sekiz adet sahra topu, 15 adet makineli tüfek de çekimlerde yer aldı. 10 bin figüranın rol aldığı filmin çekimlerinin bir kısmı da helikopterden yapıldı. Çekimler için, 1915 yılını yansıtan biner adet silah sandığı ve yağ tenekesiyle 25 filika imal edildi. 200 kişilik teknik ekiple gerçekleştirilen çekimlerde; 3 kilometre uzunluğunda bir siper de kazıldı. Toplam 3.5 ayda kazılan siper için 80 kişi çalıştı.

İDDİALI YAPIM
Berrak Tüzünataç'ın 'Behice Hemşire', Gürkan Uygun'un 'Muhsin Onbaşı' karakterlerini canlandırdığı filmde, genç oyuncu Engin Öztürk de Mustafa Kemal Atatürk'ü oynadı. Öztürk, saatler süren makyaj uygulamalarının ardından Atatürk'e dönüştü. İddialı bir prodüksiyona sahip yapım, Mart ayında vizyona girecek.
sabah