Kundak | Konular | Kitaplar

SİGARANIN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR


Devamlı sigara içilmesi, deri yapısını bozmakta, kırışıklıklara yol açmaktadır. Bunun yanında dişlerin sararmasına ve kararmasına, tırnaklarda düzensizliğe de yol açmaktadır.
Prostat kanserinin % 40'dan fazlası sigaradan olur. Kalp krizine yakalanma riski, içmeyenlere göre dört kat, bağırsak kanserine yakalanma riski ise iki kat daha fazladır. Ağız kanseri ve yemek borusu kanseri vakâlarının tamamına, boğaz kanseri ve karaciğer kanseri vakâlarının %80'ine sigara yol açmaktadır. Sigara içmek, vücudun insülün salgılama kabiliyetini zamanla yoketmekte, bu ise şeker hastalığına yol açmaktadır.

Amfizem hastalığının yol açtığı ölümlerin % 85'i sigara yüzünden olmaktadır. Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybetmekte, ilerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olmakta ve hastalara solunum desteği gerekmektedir.
Sigara kısırlık riskini üç kat artırır. Sigara içen kadınlar 5-10 yıl daha erken menapoza girmektedirler. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve erimesine sebep olmaktadır. Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre göğüs kanserine %75 daha fazla, rahim kanserine dört kat daha fazla yakalanma riski taşımaktadır.
Günde sadece 5 sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapma ve sağlıksız bir bebek doğurma riski, normal hanımlara göre yüksektir. Anne veyâ babanın sigara içmesi çocuklarında solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma ihtimalini altı kat artırmaktadır.(İLA 25