Kundak | Konular | Kitaplar

Bursa'da Musluk Suyu İçilebilir


İstanbulda yapılan analizlerde 41 markanın suyunda lağım suyu karışması halkı terdirgin etti..Damacana suyu almayı bırakan halk yine en temiz ve sağlıklı olarak musluk şebeke sularına yöneliyor..Damacana skandalı ile birlikte İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde belediye başkanları sularının temizliğini ve içilebilir olduğunu açıkladı..Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Bursa'nın çeşme suyunun içilebildiği ender şehirlerin başında geldiğini belirterek, bu durumun Sağlık Bakanlığı birimlerinin denetimleriyle de kanıtlandığını vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin, 2012'nin ilk 6 ayında Büyükşehir sınırlarındaki çeşitli noktalardan aldıkları 581 adet numunenin analiz sonuçlarına göre, çeşmeden akan suyun içilebilir kalitede olduğu bildirildi.

İl Halk Sağlığı ekiplerinin, 2012'nin ilk 6 aylık döneminde Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, Mudanya ve Gemlik'ten aldıkları 581 adet numunenin analizi, Bursa'da çeşmeden akan suyun içilebilir kalitede olduğunu belgeledi. İçme suyunu haftalık, günlük ve ikişer saatte bir yapılan kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerle inceleyerek denetim altında bulundurduklarını belirten Çetinavcı, çeşme suyunun gönül rahatlığıyla tüketilebileceği gerçeğinin kendileri dışındaki resmi kurumlarca da onaylanmış olmasının önemini vurguladı.

Bursa'nın şebeke suyunun içilebildiği şehirlerin başında geldiğini belirten Çetinavcı, içme suyu arıtma tesislerinde, ortalama yıllık 95 milyon metreküplük içme suyunun arıtıldığını ifade etti.

Şehir şebekesinden verilen suyun, Dünya Sağlık Örgütü standartlarında olduğunu vurgulayan Çetinavcı, “Hayatın sürekliliği ve devamı noktasında, günlük yaşamın ayrılmaz parçaları arasında yer alan 'su', Bursa'nın kent kimliğinde çok önemli bir konuma sahiptir. Evliya Çelebi'nin, 'Velhasıl Bursa sudan ibarettir' sözü, Bursa'nın bilinen pek çok özelliğinin yanı sıra su şehri olduğunu da kanıtlar niteliktedir. BUSKİ olarak, Bursalılara, çeşmelerinden akan suyu gönül rahatlığıyla içebilmeleri için Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kalite standartları ölçüsünde yoğun bir çalışma sergiliyoruz. İçme suyu arıtma tesislerimizde ortalama yıllık 95 milyon metreküplük içme suyunu arıtıyoruz” diye konuştu.