Kundak | Konular | Kitaplar

Anne Sütü Bankası Kurmak Caiz mi


Türkiyede ilki İzmir de olmak üzere anne sütü bankaları kurulacak..Peki Sağlık bakanlıgının üzerinde çalıştıgı ve tartışmalara neden olan avrupada uygulanan anne sütü bankası caiz mi? diyanet islam da süt kardeşligi hükümü gayet açıkken bu uygulamaya nasıl caizdir dedi? Nesillerin karışıp kardeşlerin birbiri ile evlenmesi dolayısıyla haram olan bir fiile ve kontrol edilmesi güç olan bu olay nasıl caizdir denilebilir..Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, anne sütü bankaları çalışmasına ilişkin, 'Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüştük. Dinen sakıncası olmadığını söylediler. Yahudi ve Hristiyan cemaati ile de görüşeceğiz' dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlığın bağışçı sütlerin depolanacağı anne sütü bankaları çalışmasına ilişkin, konunun farklı kesimlerle konuşulacağını belirterek, anne sütü çalışmasında ilkesel olarak adımlar atıldığına dikkat çekti. Farklı kesimlerle konunun bütün detayının konuşulacağını ifade eden Müezzinoğlu, çalışmayla ilgili detayları şu şekilde anlattı:

'Bir annenin yalnızca bir tane süt çocuğu olmalı. Cinsler arası farklılık olmamalı. Anne kız çocuk doğurduysa, yine bir kız çocuğuna süt verebilmeli. Süt verici ve alıcı annenin rızası alınmalı. Süt kardeşliği nüfus kütüğüne geçmeli ve her 5 yılda bir kardeşlere bilgi verilmeli.'

Süt bankaları projesinin tamamlanma aşamasında konunun bütün muhataplarıyla görüşüleceğini söyleyen Müezzinoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüştüklerini ve dinen bir sakınca olmadığı görüşünü aldıklarını kaydetti. Diğer dini kesimlerin de görüşlerinin alınacağını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, 'Yahudi ve Hristiyan cemaatiyle görüşme talebimiz oldu cevap bekliyoruz' dedi.