Kundak | Konular | Kitaplar

Eşek Sütünün Faydaları


Eşek sütünün kanseri iyileştirdigi ortaya çıkınca eşek sütü yok satmaya başladı.. Kilosu 80 liraya satılan eşek sütünün, kanser hastalarını iyileştirdiği ortaya çıktı. Üreticiler ise taleplere yetişemez oldu.

Kötü ve işe yaramaz sıfatlar, hep ona yakıştırıldı... Adına "Eşek hoşaftan ne anlar", "Eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir" gibi sözler yazıldı... İşte o eşek, insanın ayağına şifa getirdi! Eşek sütünün, her derde deva olduğu ortaya çıktı.

MÜŞTERİSİ ÇOK

Isparta'da yaşayan Yakup Zambak'ın eşine 5 ay önce akciğer kanseri teşhisi konuldu. Zambak, eşek sütünün kanserli hücreleri öldürdüğünü öğrendi. Hemen, eşinin hastalığı için bir tane eşek aldı ve sütünü karısına içirmeye başladı. Kısa sürede eşinde iyileşmeler gözleyen Zambak, işi ilerletti.

Eşek sütüne olan talebi dikkate alan girişimci, Yazısöğük Köyü'ne bir çiftlik kurarak eşek sayısını 18'e yükseltti. Çiftlikte eşeklerden günde ortalama 2.5 litre süt elde eden Zambak, litresini 80 liradan satışa sunduğunu söyledi ve "Talebi karşılamakta zorlanıyorum. Isparta'nın dışında Ankara, Zonguldak, Burdur, İstanbul ve Afyonkarahisar'dan müşterilerim var" dedi. Zambak, eşek bulmakta zorlandığını, bulması halinde eşek sayısını 80'e kadar yükseltmeyi planladığını açıkladı.
ANNE SÜTÜNE ÇOK YAKIN

Eşek sütünün kanserden, siroza kadar çok sayıda hastalığa şifa olduğu öğrenildi. Gözler ise işin uzmanına çevrildi. Süleyman Demirel Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Zübeyde Öner, eşek sütünün değerlerinin anne sütüne çok yakın olduğunu söyledi ve ekledi: "Anne sütünde yüzde 7 oranında olan laktoz, eşek sütünde yüzde 6 civarında bulunuyor. Protein ise anne sütünde 1.5 iken, eşek sütünde 2.5 civarında. Eşek sütü, bakterilerin hücre duvarını parçalıyor ve mikroorganizmaların yok olmasını sağlıyor."