Kundak | Konular | Kitaplar

MİKRODALGA FIRINLARINA DİKKAT


Hanımların gözbebeği mikrodalga fırınların dikkatsiz ev hanımları için büyük tehlike kaynağı olduğu hatırlatılıyor.
Doktorlar mikrodalga fırınların beraberinde birçok tehlikeyi de gündeme getirdiğini belirterek dikkat edilmediği takdirde, mikrodalgaların yemekler gibi insanları da pişirebileceğini bildiriyor.
Dr.Selma Biber,bu konuda bilgi verirken evlerinde mikrodalga fırın bulunan kişilerin bu aletleri çok dikkatli kullanmalarını isteyerek,şunları söylüyor: «İnsanın dokusunda diğer besinlerde olduğu gibi çok miktarda su bulunduğundan,yüksek dozda mikrodalgalar bizim vücudumuzu da yiyecekleri pişirdiği gibi pişirebilir.»
Fırın kapağının açılırken dikkat edilmesi ve özellikle açık bırakılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini belirten Biber, radyasyon kaçağının gözlere zarar verebileceğini hatırlatıyor.
Mikrodalgaların hergün milyonlarca insan tarafından,trafikte araçlarda hız kontrolünde,yiyecek pişirmeden uydular aracılığı ile kıtalararası haberleşmeye kadar her yerde kullanıldığına temas eden Biber,«Şu anda hepimiz belli oranda mikrodalgalar tarafından ışınlanmaktayız. Günden güne çoğalan çeşitler sebebi ile ışınlanma dozu özellikle şehirlerde yükselmektedir.» diyor.