Kundak | Konular | Kitaplar

Beren Saat Tuba Büyüküstün Karşılaştırması


Yeni yılla birlikte peşpeşe yabancı yapımlardan uyarlama dizilerle ekrana gelmeleri ikili için kaçınılmaz bir karşılaştırma nedeni oldu..İşte iki güzelin farkları ve benzerlikleri...

Beren Saat / (İntikam)

Doğum yeri: Ankara

Doğum yılı: 26 Şubat 1984

Burcu: Balık

Eğitimi: İlkokul, lise ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamlayan Beren Saat, TED Ankara Koleji mezunu. Başkent Üniversitesi’nde İşletme okudu.
Ailesi: Sporla uğraşan bir aileden gelen yıldızın bir ağabeyi var.

Oyunculuk kariyeri: ‘Türkiye’nin Yıldızları’ adlı yarışma programıyla şansını deneyen Beren Saat, burada sergilediği performansla ikinci oldu. Yarışma programının ekibinde bulunan Tomris Giritlioğlu’nun kardeşi, ona Beren Saat’ten söz edince, oyunculuk kariyeri de başladı. Saat, ilk olarak 2004’te ‘Aşkımızda Ölüm var’ isimli yapımda rol aldı. İlk başrolünü 2005’de ‘Aşka Sürgün’ dizisinde Mahsun Kırmızıgül’le canlandırdı.

Patlama yaptığı dizi: Kariyeri boyunca çeşitli rollerde izleyici karşısına çıksa da, ‘Aşk-ı Memnu’ dizisindeki Bihter ve ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisindeki Fatmagül karakteriyle geniş kitlelere ulaştı.

Oynadığı filmler: 2009’da bir dönem filmi olan ‘Güz Sancısı’nda oynadı. Buradaki Elena rolüyle dikkatleri üzerine çekti. Film o yılın en çok izlenen 10 yapımı arasına girdi. Bir yıl sonra, ‘Gecenin Kanatları’ filminde karşımıza çıktı. Saat, 2012’de Bahman Ghobadi’nin çektiği ‘Gergedan Mevsimi’nde rol aldı.

Aldığı ödüller: ‘Hatırla Sevgili’ dizisiyle Altın Lale Güzel Sanatlar Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ (Dizi) ödülünü aldı. ‘Aşk-ı Memnu’ dizisiyle 2009 ve 2010’da Altın Kelebek Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünün sahibi oldu.

Bölüm başına aldığı ücret: Beren Saat’in ‘İntikam’ dizisi için bölüm başına 69 bin TL aldığı iddia ediliyor.

İlişkileri: 2008’de, ‘Hatırla Sevgili’de oynarken Bülent İnal’la ilk kez el ele objektiflere yansıdı. Ardından yaklaşık üç yıl süren yönetmen Levent Semerci beraberliği geldi. Saat, ilişkisini 2011 yılında sonlandırdı. Saat’in şu sıralar Kenan Doğulu’yla mutlu bir birlikteliği var.

Yurt dışı karnesi: Özellikle dizilerin Arap dünyasına satılmaya başlamasından sonra ünü yurt dışına taşan Beren Saat, bu ülkelerde çok sayıda hayran kazandı. Al Bawaba gazetesinin haberine göre, Saat adına Facebook’ta 30 tane hayran sayfası açıldı.

Tuba Büyüküstün/(20 Dakika)

Doğum yeri: İstanbul

Doğum yılı: 5 Temmuz 1982

Burcu: Yengeç

Eğitimi: İstanbul Özel Doğuş Okulları’ndan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünden mezun oldu.

Ailesi: Ailesinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi banka memuru emeklisi, babası kendi işini yapan elektronik mühendisi.

Oyunculuk kariyeri: Üniversitede okurken reklam filmlerinde oynayan Tuba Büyüküstün’ün Beren Saat’le ortak yönü; kariyerinde Tomris Giritlioğlu’nun önemli bir yer tutması. 2003 yılında Aydın Bulut’un yönettiği ‘Sultan Makamı’ adlı dizinin son dört bölümünde oynayarak, dizi oyunculuğuna başladı. Bir yıl sonra, Çağan Irmak’ın yönettiği ‘Çemberimde Gül Oya’ adlı dizide Zarife karakterini canlandırdı. 2004’de, Cemal Şan’ın yönettiği ‘Gülizar’ adlı televizyon filminde, Gülizar’ı oynadı. 2010 yılında Murat Yıldırım ile rol aldığı ‘Asi’ dizisi, kariyerinin en parlak olduğu dönemdi.

Patlama yaptığı dizi: 2005 yılında ‘Ihlamurlar Altında’ dizisiyle zirveye olan adımlarını hızlandırdı.

Oynadığı filmler: Yönetmen Çağan Irmak’la ‘Çemberimde Gül Oya’ dizisinde çalışan Tuba Büyüküstün, bu ortaklığı 2005 yılında çekilen ‘Babam ve Oğlum’ filmiyle sürdürdü. Büyüküstün bu filmde Aysun karakterine hayat verdi. Bir yıl sonra ‘Sınav’ filminde beyaz- perdede kendisini gösterdi. Zeynep Erez rolünde izlediğimiz oyuncunun son film projesi, 2010 yılındaki ‘Yüreğine Sor’ oldu.

Aldığı ödüller: 2005 Sırbistan Karadağ Cumhuriyeti Uluslararası TV Festivali, ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘Gülizar’ dizisi; 2007 yılı İstanbul Üniversitesi Bilişim Ödülleri ‘En İyi Dizi Oyuncusu’, ‘Ihlamurlar Altında’ dizisi ve 2010 Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Medya Oscarları, ‘Yılın Kadın Oyuncusu’nu ‘Gönülçelen’ dizisiyle aldı.

Bölüm başına aldığı ücret: Star TV’deki ‘20 Dakika’dan bölüm başına 45 bin TL kazanıyor.

İlişkileri: Bülent İnal’la başrolünü paylaştıkları ‘Ihlamurlar Altında’ dizisinde başlayan aşkları bir dargın bir barışık iki yıldan fazla sürdü. Ardından görüntü yönetmeni Sami Saydan’la aşk yaşadı. Büyüküstün, 28 Temmuz 2011’de Paris’te, kendisi gibi oyuncu olan Onur Saylak’la evlendi. 2012 tarihinde ikiz kızları Toprak ve Maya’yı dünyaya getirdi.

Yurt dışı karnesi: Tuba Büyüküstün’ün Arap dünyasındaki popülaritesi bir hayli yüksek.

Hafta Sonu