Kundak | Konular | Kitaplar

Kredi Kullananlar Bankalara Dava Açabilecek

Bankalardan kredi alan vatandaşları sevindiren haber yeni torba yasadan çıktı..bankaların 12 bankaya 1.1 milyarlık ceza kesen Rekabet Kurulu'nun gerekçeli kararı üzerine birçok kişi dava açmak için harekete geçti. Avukat Tokbaş, "Kanun size bu hakkı veriyor" dedi
Rekabet Kurulu'nun 12 bankaya verdiği 1.1 milyar liralık cezanının gerekçeli kararının açıklanması işadamı ve tüketicileri harekete geçirdi.

Birçok kişi dava açmak için tüketici derneklerinin kapısını çalmaya başladı. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), önümüzdeki hafta kurumsal dava açmak üzere gerekçeli kararı inceliyor. Tüketici Hukuku Enstitüsü de, gelen dava talepleriyle ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Hakan Tokbaş, mayıs ayından bu yana 300'ü işadamı olmak üzere bin kadar tükecinin dava açmak isteğiyle kendilerine geldiğini söyledi. Tokbaş'ın verdiği bilgilere göre bu sayı her geçen gün artıyor. Bilindiği üzere bankalara karşı ilk bireysel kamu davasını Bursa Genç İşadamları Derneği Başkanı Nilüfer Çevikel açmıştı.

3 KAT TAZMİNAT HAKKI
Hakan Tokbaş, kredi faizlerinin yüksek tutulması nedeniyle zarar gören herkesin dava açabileceği bilgisini verdi. Geçen mayıs ayında açıklanan karara göre tüketiciler, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 57 ve 58'inci maddeleri gereği rekabet ihlalinden doğan zararların 3 katı kadar tazminat talep edebiliyor. Kendilerinin bizzat dava açmayacaklarını sadece isteyenlere danışmanlık yaptıklarını söyleyen Tokbaş, "Kanundaki düzenleme kişilere bu hakkı veriyor. Kişiler mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetlerinde faiz ve komisyonların anlaşmalı olması nedeniyle uğradıkları zararın veya mahrum kaldıkları kârın 3 katına kadar tazminat talep edebilecek" dedi.

BİLİRKİŞİ TESBİT EDECEK
HAKAN Tokbaş, tüketici ve tacirlerin, bu zararları kalem kalem hesaplamak zorunda olmadığı bilgisini verdi. Avukat Tokbaş, kişilerin açacakları "belirsiz alacak" veya "tespit davası" ile zararlarının uzman bilirkişiler tarafından tespit edilebileceğini söyledi.