Kundak | Konular | Kitaplar

Aile Polisi Uygulaması Önce Siirt'te Başladı


Hemen her gün biryerlerde şiddete ugramış eşinden dayak yemiş bıçaklanmış hatta öldürülmüş kadın haberleri izliyoruz..Aile içi şiddet çoğunlukla hastanede yada morg ta son buluyor..Devlet kadına şiddeti aile içi şiddeti önleyebilmek için bir çok adım attı..bunlardan en önemliside aile içi şiddetle ilgilenecek özel bir ekip kuruldu ..aile polisi..Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla ilk kez Siirt'te de Aile Polisliği uygulaması başlatıldı.

Aile içi şiddeti önlemek amacıyla Siirt Emniyet Müdürlüğü “Hem sevip Hem dövemez” adlı projeyi hayata geçirerek faaliyetlerine başlamıştı. Siirt Emniyet Müdürlüğü Türkiye’de bir ilk olan aile Polisliği’ni de bu kanun çerçevesinde hayata geçirerek, aile içi şiddeti önleyecek olan polisleri kendi konularında uzmanlaştırıyor.

Aile polisliği için ilk etapta 23 polis grevli olacak. Aile polisliğinde görev yapacak polisler iki günlük bir eğitimin ardından sertifikalarını aldılar. Çoğunluğunu bayanların oluşturduğu aile polisleri ilk olarak karakolların idari birimlerinde görev yapacaklar.

Aile polisliği için düzenlenen törende Vali Ahmet Aydın ve Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu sertifika almaya hak kazanan polislere sertifikalarını verdiler.

Aile polisliğinin ilk defa Siirt’te uygulanacağını belirten 3. Sınıf Emniyet Müdürü Aydın Bedirhan, 6284 sayılı yasa ile Kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik başlatılan çalışmaların diğer ayağı olan Aile polisliğinin hayata geçirildiğini dile getirdi.

Vali Ahmet Aydın’da Türkiye’de ilk defa Siirt’te uygulanan Aile polisliğinde görev yapacak polislere başarılar dileyerek, bu uygulamayı hayata koyan Siirt Emniyet Müdürlüğünü kutladı.