Kundak | Konular | Kitaplar

Yeni Gelir Vergisi Kanunu İLe Neler Geliyor

Anayasada yapılan değişiklikler kapsamında yeni gelir vergisi kanununda da büyük değişiklikler sözkonusu..bakan şimşek in açıkladı evini satan vergi ödemeyecek

Gelir Vergisi Kanun Tasarısına ilişkin bilgi veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini söyledi. Herhangi bir çapraz denetim veya vergilendirme sistemi öngörmediklerini kaydeden Şimşek,"Beyanname verme sürelerini 1 ay öne çekeceği, 4. dönem beyanname kalkacak. İkamet amacıyla alınan konutun satışında elde edilecek gelir istisna edilecek. Beyanname verilmesinde eşik değerler Bakanlar Kurulu'nca değiştirilecek" dedi.

GÜNLÜK HAYATIMIZDA NELER DEĞİŞECEK?

Birden fazla konut alım satımında hiçbir şekilde yüzdee 100 istisna olmayacağını kaydeden Şimşek, konutta kademeli istisna oranının yüzde 75'i aşmayacağına dikkat çekti. Fazla konut alım satımında hiçbir şekilde yüzde 100 istisna olmayacağını belirten Şimşek, Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile 7 temel eksende değişiklik yaptıklarını ifade etti.

29 YAŞINI AŞMAMIŞ GENÇLER...
Şimşek, ilk kez mükellef olacak 29 yaşını aşmamış genç girişimcilerin 3 yıl boyunca vergi ödemeyeceğini söyledi. Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Tasarısına ilişkin bilgi verirken, vergiden feragatte bulunarak, tarım sektörünü, çiftçileri destekleyeceklerini söyledi.

Şimşek, yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun, basit, sade, kolay anlaşılabilir bir yapıda hazırlandığını belirterek, "Daha adil bir gelir vergisini oluşturmak, yatırım üretim ve istihdamı daha da desteklemek ekonominin rekabet gücünü daha da artırmak, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu teşvik etmek, kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırmak ve vergiyi tabana yaymak prensipleri çerçevesinde hazırlanmış bir kanundur" dedi.