Kundak | Konular | Kitaplar

Avrupa Hizmet VerenTürklere Vizeyi Kaldırıyor


Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen sınır kapılarını uyararak, hizmet sunan Türk vatandaşlarının Almanya, Hollanda ve Danimarka'ya vizesiz girebileceğini bildirdi

Türk vatandaşları hizmet sunmak için vizesiz girecekleri Almanya'da 2 ay, Hollanda ve Danimarka'da 3 ay kalabilecekler.

İSTİSNAİ ŞARTLARDA SINIR KAPILARINDA VİZE VERİLECEK
Avrupa Birliği Komisyonu, hizmet sunan Türk vatandaşlarının Almanya, Hollanda ve Danimarka'ya vizesiz girebileceklerini belirterek Schengen sınır kapılarındaki görevlilere dağıtılan el kitapçıklarının bu yönde değiştirilmesini istedi.

AB Komisyonu'nun Schengen el kitabçığının yenilenmesiyle ilgili üye ülkelere gönderdiği yazıda, Avrupa Adalet Divanı'nın 19 Şubat 2009 tarihli Soysal kararıyla, hizmet sağlayan Türk vatandaşlarından vize istenmeyeceğine hükmettiği ve Hollanda Danıştayı'nın 14 Mart 2012'de verdiği kararla bu durumu teyit ettiği hatırlatıldı.

AB Komisyonu'nun hazırladığı belgede Türk vatandaşlarının hangi şartlar altında vizesiz seyahat edebilecekleri detaylı izah edildi. Buna göre hizmet sunan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti, 26 Schengen ülkesinden sadece Almanya, Hollanda ve Danimarka'yı kapsıyor. AB Komisyonu buna gerekçe olarak, Soysal kararına dayanak oluşturan 1970 tarihli Katma Protokol yürürlüğe girdiğinde sadece bu 3 ülkenin Türk vatandaşlarına vize uygulamamasını gösterdi.

Belgede, söz konusu 3 ülkeye hizmet sunmak için karayoluyla giden Türk vatandaşlarının transit geçecekleri ülkelerden vize almaları gerektiği ve istisnai şartlarda sınır kapılarında vize verilebileceği belirtildi.

SINIR GÜVENLİĞİ KARAR VERECEK
Türk vatandaşlarının hizmet sunmak için vizesiz girecekleri Almanya'da 2 ay, Hollanda ve Danimarka'da 3 ay kalabileceklerini belirten AB Komisyonu, bu amaçla, söz konusu 3 ülkeye seyahat edenlerin vize muafiyeti şartlarını taşıyıp taşımadıklarına sınır güvenliğinin karar vermesi gerektiğini bildirdi.

AB belgesine göre Almanya, Hollanda ve Danimarka'da Türk vatandaşlarına vize muafiyeti, ticari taşıtların sürücülerini, satılan bir mal ya da imzalanan bir sözleşme nedeniyle kurulum, bakım ya da onarım yapacak şirket çalışanlarını, ücret karşılığında sanatsal, bilimsel ve sportif faaliyetlerde bulunanları kapsıyor. Hizmet sunan Türk vatandaşlarının bu durumu sınır kapılarında ispatlamaları isteniyor. Bu kapsamda Türkiye'deki ticaret odalarından ve verilecek hizmetin Avrupa'daki muhataplarından alınacak belgelerin faydalı olacağı belirtiliyor.

VİZE YERİNE BİLGİ VERİN
Schengen el kitapçığı için bazı "pratik bilgilere" de yer veren AB Komisyonu, Almanya, Hollanda ve Danimarka'nın Türkiye'deki konsolosluklarına vize başvurusu için gelenlerden hizmet sunumunda bulunanlara vize vermek yerine vizesiz seyahat hakları konusunda bilgi verilmesini istedi.

habertürk


2 yorum

avrupa tüm türk vatandaşların vizeyi kaldırmalı

Buda iyi bir gelişme tabi ama avrupa nın vizeyi kaldırmamak için bahaneleri tükendi..yıllardır sadece oyalıyorlar türkiye yi ..artık vizeler kalksın vize altında alınan paraları kaldırmakla başlasınlar vermeyecekleri vize için bie para alıyorlar

24.12.2012 - Ziyaretçi

vize

merhaba biz türk insanları olarak hiç bir ülke bize vize uygulamaması gerekiyor çunku bız bunu hak edıyoruz biz türk vatandaşları olarak tüm dünya kapıları bizlere acık olması gerekiyor tıpkı yenizellanda gibi

01.01.2013 - yaşar