Kundak | Konular | Kitaplar

Bedelliye Ek Süre Tarihi Belli Oldu


Bedelli askerlik yasası çıkma sürecinde oldugu kadar çıktıktan sonra da çok tartışıldı..Bedelliden faydalanacak şartlara sahip olup taksit nedeni ile magdur olanlar oldu..Bedellide 2. taksiti geç yatıran bir çok kişi yasadan yararlanamadı..İŞte bu nedenle hem taksit kaçıranları hemde başvuruyu tamamen kaçıranları sevindirek ek süre için bugn bakandan tarih geldi yüreklere su serpildi..Bedelli Askerlikten yararlanabilecek durumda olup, başvuru zamanını kaçıranlar için Ak Parti milletvekili Bülent Turan yeni bir teklif vermişti.

Ocak Ayında Çıkması Planlanıyor
Gündeme bedelli askerlikte ikinci şans olarak gelen bu haberden sonra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan bir açıklama geldi.

Bakan Yılmaz, bedelli ile ilgili yasanın en geç ocak ayı içinde çıkarılacağını söyledi.

Ödemeler Peşin Olacak

Yasa teklifine göre bir defaya mahsus olmak üzere taksitini ödemeyenlere yeni bir fırsat tanınacak, ayrıca yasa çıktığında bedelli askerlikten yararlanma şartlarını taşıdığı halde başvurmayanlar da bir ay içinde başvurmaları halinde bu haktan yararlanabilecek.

Para ve taksit sayısında değişiklik öngörülmüyor, yasadan 30 yaşını doldurup, başvurmayanlar yararlanabilecek.
Bu durumdaki kişiler, bedelli askerlikten yararlanmak için ödenmesi gereken parayı taksitlendiremeyecek, ödemeler bir defada yapılacak.

Savunma Bakanı taksitini ödemekte geciken 200 kişiye yönelik ise yasal düzenleme yapılacağını ifade etti.