Kundak | Konular | Kitaplar

Okullarda Kıyafet Serbest Oldu


Bir süredir tartışılan okullarda kılık kıyafet serbestliğine yönelik yönetmelik yayınlandı..

2013-2014 eğitim sezonunda başlayacak olan uygulama şimdiden tartışmalarıda beraberinde getirdi..Okullarda belirli koşullarda öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik yayımlandı.
Yönetmeliğe göre artık okullarda kılık kıyafet serbest ama belirli koşulları var. Öğrenciler vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyecek. Akıllara 'türban da serbest mi' diye geldi ama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan üst düzey bir bürokrat bu yorumun doğru olmadığını söyledi. Yönetmeliğin gerekçesinde ise dünyadaki uygulamalara bakıldığı, sürekli değişen okul formalarının velilere ek yük getirdiği belirtildi.

PEKİ ESKİ KIYAFETLER NE OLACAK? İŞTE CEVABI

4+4+4 kademeli zorunlu eğitim yasasıyla, eğitim alanında pek çok değişiklik yapan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 31 yıllık kılık- kıyafet yönetmeliğini de kaldırdı. 1981 yılında yayımlanan yönetmelikteki siyah önlük, beyaz yaka, kız öğrencilerde örgülü saç, beyaz kurdela uygulaması tarihe karıştı.

hürriyet