Kundak | Konular | Kitaplar

Türkiye Uzun Menzilli Füze Üretecek


Türkiye de uzun menzilli füze için düğmeye basıldı..Artık kıtalar arası füzemiz olacak..Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2 bin 500 kilometre menzilli füze istemesinin ardından düğmeye basıldı.

Geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de katıldığı Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde konuyla ilgili karar alındı.

Uydu merkezi fırlatma projesinin başlatılmasına ilişkin karara işaret eden savunma kaynakları, "Bir süredir 'balistik füze' görüşmeleri vardı. Uydu fırlatma merkezinin kurulması Türkiye'ye atmosferin dışına füze gönderme yeteneği kazandıracak. Böylece füze için kritik eşik aşılacak." dedi.

ABD, Rusya, Çin ve Fransa gibi ülkelerde balistik füze bulunuyor.

Bu teknolojiyi edinmek, bir ülkenin kendi topraklarından dünyadaki herhangi bir noktayı vurabilme gücüne sahip olması anlamına geliyor.

Balistik füze projesi üzerinde Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK yetkilileri arasında bir süredir görüşmeler sürdürülüyordu.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve menzili şu an için 300 kilometre olan ilk seyir füzesi SOM da yetkilileri umutlandırdı.
SOM'un menzilinin önce 1500 ardından da 2500 kilometreye çıkarılması hedefleniyor.