Kundak | Konular | Kitaplar

Yeni Kimlik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar


Yenıl yılda kullanılmaya başlayacak olan yeni e-kimlikler nasıl alınacak.
Yeni akıllı tc Kimlik Kartı başvuru sırasında hangi evraklar gereklidir?

Kişinin T.C. vatandaşı olduğunu ispatlayan kullandığı nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport,
Son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğu bir adet vesikalık fotoğrafı, gereklidir.

YENİ TC KİMLİK KARTI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Akıllı Kimlik Kartını ilk defa almak için başvuran kişinin halen mevcut kimliğinin ispat edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, kişinin kimlik ispatında ''T.C. Nüfus Cüzdanı'' veya yasal olarak geçerli sureti ya da eşdeğeri olarak kabul edilen yasal bir başka kimlik (pasaport,ehliyet) kullanılacaktır. Başvuranın kimlik ispatı için sunduğu kimlik belgelerinin geçerliliği öncelikle gözle muayene edilerek kontrol edilecektir. Sunulan belgenin içeriği, kimlik yönetim uygulamaları tarafından elektronik olarak MERNIS üzerinden kontrol edilecektir.

Yeni çipli kimlik kartında 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olan ve ileri baskı teknikleri ile kişiselleştirilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nda TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen milli işletim sistemine sahip temaslı-temassız (melez) yonga bulunuyor. Kimlik kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre görsel, elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri kullanılacak. Ayrıca kimlik kartı uluslararası seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek.


3 yorum

kimlik ne zaman değişime başlayacak

ehliyet le kimlik aynı mı olacak ?

19.10.2014 - suat gövüş

iett oıtobüsleri hakkında bilgi vermek istiyorum

İETT OTOBÜSLERİ 2015 YILDAKİ RAMAZAN BAYRAMINDA ÜCRETSİZ OLMASINI RİCA EDİYORUM BENDE HER ZAMAN AKPARTİ KURULDU KURULALI OYUMU HER ZAMAN VERDİM DAHADA VERECEM BAYRAMLARDA İETT OTOBÜSLERİ YARI FİYATI OLMASIN ÜCRETSİZ OLSUN 2015 YILINDAKİ HEM RAMAZAN BAYRAMINDA HEM KURBAN BAYRAMINDA İETT OTOBÜSLERİNİN ÜCRETSİZ OLMASINI RİCA EDİYORUM SAYIN BAŞBAKANIM AHMET DAVUTOĞLUNA SAYGILARIMI SUNARIM YAŞASIN AK PARTİ 2015 YILINDA RAMAZAN BAYRAMINDA VE KURBAN BAYRAMINDA İETT OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ OLMASSA BİZİM AİLE TOPLAM 14 KİŞİDİR 14 KİŞİ OLARAK OYUMUZU VERMEYE DEVAM EDELİM YADA İETT OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ OLMASSA GENE YARI FİYATI OLURSA BU SEFERDE OYUMUZU CHP YE VERECEZ AMA ÜCRETSİZ OLURSA GENE OYUMUZ AK PARTİYE VERECEZ SAYIN BAŞBAKANIMIZ AHMET DAVUTOĞLUNDAN RİCAMIZ BU SAYGILARIMIZLA YAVUZ

24.10.2014 - yavuz

hayır ehliyet ve kimlik kartı

hayır ehliyet ve kimlik kartı ayrı

08.02.2016 - Ziyaretçi