Kundak | Konular | Kitaplar

Alışverişte Tc No ile Gelen Tehlikeler


Kimliklerde çıkarılan ve artık her işlem içn istenen, kişinin tüm kişisel verilerine rahatlıkla ulaşılmasını sağlayan tc kimlik numarası, yarardan çok güvenligimizi tehdid eder oldu..İster internetten ister magazadan alışveriş yapın tc nosu vermek zorundasınız..bunlar sadece birkaçı tabiki.. Kişiye ait TC numarasının telefon bankacılığından, internet alışverişi ve oyununa, kargo tesliminden gsm hattı alımına kadar her aşamada istenilmesi vatandaşları çileden çıkardı.

Bir kişinin özel kimlik bilgilerinin kendi bilgisi ve izni dışında kullanılmasının kişilik haklarına aykırı olduğuna dikkat çeken Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, "Birçok kişi TC numarasının paylaşımından şikayetçi. Çünkü, TC numarası ile kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişebiliyor. Asıl önemlisi her yeni bilgi ile bir başka kurumun internet sitesinden öteki kişisel bilgilere ulaşılabiliyor" diyerek tehlikenin önemine dikkat çekti.

Türkiye'nin En Büyük Şikayet Portalı Şikayetvar TC numarası ile gelen tehlikeye dikkat çekti. Gelen şikayetlere göre artık tüm firmalar mal ve hizmet satımında T.C. numarası şartı getiriyor.

Çocukları bekleyen tehlike

İnternetin kullanımı yaygınlaştıkça şikayetleri de dinmek bilmiyor. İnternet aracılığı ile alınan mal ve hizmetlerde de TC numarası şartına online alışverişi seçen vatandaşlar tepki gösterirken internetten oyun satışı yapılırken çocuklardan TC numarası istenilmesi akıllarda soru işareti oluşturdu.

Çoğunlukla çocukların üye olduğu oyun sitelerine kayıt olunurken TC numarası istenilmesi aileleri harekete geçirdi. "Çocukların bugün verdiği bilgiler ileride başlarına büyük dertler açabilir" diyen Deveci, "TC numarası uzun süre kullanılabilen ve her geçen gün önemi artan bir bilgidir. TC numarası gibi özel bilgileri özellikle de internet aracılığı ile istemesi engellenmeli. Aileler ve çocuklar bu konuda bilinçlendirilmeli. Kişilerin sadece kimlik bilgilerini toplama üzerine kurulmuş siteler olabilir. Yıllar sonra bu bilgilerin nasıl kullanılacağını bilemeyiz. Hakkınızda bilgi toplayıp ilerde aleyhinizde kullanılabilir" diyerek konunun önemine dikkat çekti.

Firmaların TC şartı

Bir kişinin özel kimlik bilgilerinin kendi bilgisi ve izni dışında kullanılmasının kişilik haklarına aykırı olduğuna dikkat çeken Deveci, Şikayetvar'a gelen şikayetleri paylaşarak vatandaşların tepkilerini paylaştı: "Kargo teslim alırken dahi TC numarasının istenilmesi bizi hayretler içinde bırakıyor. Çalıştığım şirket adına gelen kargoyu şirket kaşesi ve kendi ad soyadımla teslim almamı yeterli görmeyip bir de benden TC no istiyorlar. Benim şahsıma gelmeyen kargo için ben neden TC numarası vereyim? Hangi devirde yaşıyoruz artık TC numaralarıyla neler yapılıyor. Bu sebepten dolayı şirkete gelen kargoyu teslim almadan yolladım. Ben şahsen adıma kredi bile açılabilecek bu numarayı herhangi bir taşıma şirketi ile paylaşmayı doğru bulmuyorum. Bu uygulama gereksiz ve rahatsız edicidir."

Telefon bankacılığında TC ayrıcalığı

Birçok vatandaş ise telefon bankacılığı ile bankayı aradıklarında karşılarına çıkan "T.C numaranızı tuşladığınızda daha hızlı işlem yapılacaktır" sistemine tepki gösterdi. Bankaların yeni uygulamasının güvenlik bakımından zararlı olabileceğini ileri süren vatandaşlar vatandaşlık numarası ile birçok dolandırıcılığın yapıldığına dikkat çektiler. Şikayetlerde "Telefonda kişisel bilgilerimizi vermek istemiyoruz. Banka yeni uygulaması ile banka müşterisi olsak da olmasak da vatandaşlık numarası veriyor. Tuşlarsanız size daha hızlı hizmet verilecek deniliyor. T.C. numaramızı vermemiz için zorluyorlar çünkü; verilmediğinde telefonda çok fazla bekletiliyor. Her yerde T.C. numaramız isteniliyor, yakında benden başka herkes vatandaşlık numaramı bilecek. Üye olmak için kişisel bilgilerimizi vermek istemiyoruz" dediler.

Açık hat dolandırıcılığın yöntemi de TC bilmek

Vatandaşlar kendilerinden habersiz adlarına açılan açık hatlardan dertli. Bu hatlardan dolayı başına gelmedik iş kalmayan vatandaşların son mağduriyetleri ise kimlik bilgileri ile adlarına açılan hatların kabarık faturalar ile kapılarına gelmesi.

"18 yaşından küçük olup gsm hattı alamayan, suça yönelik işlerde kullanılacak hat arayanların adresi açık hatlar. Adıma hat alabilmek için kimlik bilgilerim ile bir gsm operatörü bayiine gittim. Nüfus cüzdanımın fotokopisini verdim. İşte asıl şikayet bundan sonra başlıyor. Benim iznim, bilgim ve imzam olmadan kimlik fotokopisinden bir kopya daha çıkartıp, üzerine 'Aslı Gibidir' mührü, bayii kodu/kaşesi ve bayii yetkilisi imzası ile bir tane faturalı hat çıkartılarak kullanıma açılmış. Sözleşmedeki imza, anne kızlık soyadı ve adres bana ait değil. Biriken faturalar ödenmeyince evime borcun ödenmemesi durumunda haciz işlemlerinin başlatılacağı bilgilendirilmesi yapıldı. Birilerinin çıkarı için ben mağdur oldum. Piyasada açık hat olarak bilinen yasal satışına izin verilmeyen hatlar mevcut ve bu hatların her biri aslında masum insanları mağdur ediyor. Daha fazla vatandaşımızın mağdur kalmaması adına bu konuda yasal düzenlemelere gitmesini bekliyoruz."