Kundak | Konular | Kitaplar

Seçmen Sorgulama 2014 (E-Seçmen)2014 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere tüm partiler hazırlanmaya belediye başkan adaylarını açıklamaya başladı

Peki mart 2014 te yapılacak yerel seçimlerde nerede oy kullanacaksınız..Seçmen Sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Oy kullanmak bir vatandaş olarak üzerimize düşen en önemli görev ve sorumluluklardan biridir. Belli dönemler içerisinde yapılan genel ve yerel seçimler ile bizi yönetecek insanları seçmekteyiz. Yerel seçimlerde muhtar, il encümen üyeleri ve belediye başkanı seçimleri gerçekleştirilirken genel seçimlerde ise milletvekili seçimleri gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanında belli dönemlerde yapılan referandumlar ile de ülkemizin geleceği ile ilgili görüşlerimizi bildirmekteyiz. Belli dönemlerde gerçekleştirilen bu seçimler için oy kullanma işlemleri adrese dayalı kayıt sistemindeki okullarda verilen oylar ile gerçekleşmektedir. Bu amaçla oyunuzu nerede kullanacağınızı öğrenmek için seçmen sorgulama işlemini yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle adres kayıt sisteminde adresinizin nerede olduğunu tespit etmelisiniz. Eğer taşınmışsanız adres değişikliğini gerçekleştirerek bulunduğunuz adresi güncellemelisiniz.

Seçmen Sorgulama için tıklayın

Bu işlemleri sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmeniz için YSK ( Yüksek Seçim Kurulu ) bünyesinde oluşturulmuş olan resmi YSK sitesinde sandık bilgisi sorgulama sekmesinden seçmen listesi sorgulamaya gelerek burada sizden istenen bilgileri net bir biçimde girmelisiniz. Bu aşamada sizden istenen bilgiler TC kimlik numarası, kimlik bilgiler, ad ve soy adı gibi bilgilerdir.

Bu bilgileri girdikten sonra doğrulama şifresini de girerek seçmen sorgulama işlemini yerine getirmiş olacaksınız. Eğer ülkenin geleceğinde söz sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle oy kullanmalı ve çevrenizdeki insanları da oy kullanmaya teşvik etmelisiniz.


Konular