kundak | Konular | Kitaplar

Gangnam Style Nedir Nasıl Yapılır


Tüm dünyayı kasıp kavuran yeni trend Gangnam Style şarkısıyla gençler arasında yeni bir fenomen haline geldi.Şarkı ve dansın mucidi Güney Koreli Park Jae-sang (PSY), babasının şirketine de milyonlarca dolar değer kazandırdı. 'DI Corp' adlı yazılım şirketinin hisseleri 2 ayda 2 kat değer kazanarak 101 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı.

Yaz ayına damgasını vuran ve an itibari ile video paylaşım sitesi olan YouTuBe' de en çok izlenen 2. video klip olan Gangham Style farklı ritmi ve değişik dans figürleri ile dünya da yeni bir akımın öncüsü olmuş durumda. Koreli müzik adamı PSY tarafından 2012 yılının Temmuz ayında görücüye çıktı. Komik, eğlenceli ve bir o kadarda ilginç olan Gangham Style kısa sürede dünya çapında milyonlarca kişi tarafından izlendi. Böylesine kısa bir sürede önüne geçilmez bir üne kavuşan PSY' nin kim olduğunu merak edenler için ise kısa bir bilgi verelim.

PSY yani Park Jae Sang Kore 1977' de Güney Kore' de dünyaya geldi. Park Jae Sang (PSY)' ın genel olarak yaptığı işler; söz yazarlığı, dansçılık, rap sanatçılığı ve şarkıcılıktır. 15 Temmuz tarihinde video paylaşım sitesi Youtube' a yüklediği Gangham Style şarkısı ile bir anda üne kavuşan Park Jae Sang 4 aylık kısa bir süre içerisinde 400 milyondan fazla izleyiciye ulaşmıştır. Ulaştığı bu ün sayesinde Amerika başta olmak üzere birçok ülkede canlı yayına katılan ve sergilediği canlı performans ile otoriterler tarafından tam not alan Park Jae Sang üniversite yaşına gelene kadar Güney Kore' de yaşamaya devam etmiş ancak üniversite zamanı geldiğinde Amerika' da ki Bostan Üniversitesi Berklee Müzik okulunda üniversite yaşamına başlamış ve sorunsuz bir şekilde buradaki öğrenimini tamamlamıştır.

Kısa sürede üne kavuşmasını sağlayan Gangham Style şarkısı Amerika' da T-Pain, Katy Perry, Britney Spears ve Tom Cruise gibi birçok ünlü tarafından sosyal medyada paylaşılmış ve ardından gelen bu şöhretin kapılarını aralamıştır. Ayrıca Youtube' de Ekim ayının en çok ilgi gören videosu olarak Guinness Rekorlar Kitabı' na adını yazdırmıştır. Şarkıya adını veren Gangham Güney Kore'nin başkenti olan Seul' de modayı takip eden, havalı ve bir o kadar da diğer bölgede yaşayan insanlardan kendini ayıran, farklı bir yaşam tarzını benimsemiş olan Gangham bölgesine ait, halk tarafından uydurulan bir isimdir. PSY verdiği bir röportajda da kendisinin de bir Gangham Style olduğunu açıkca belirtmiştir.

gangnam style

Güney Koreli şarkıcı PSY tarafından hazırlanan yeni şarkı tüm dünyada 1 numara sahibi olmaya devam ediyor.Gangnam Style dansıylada dikkatleri üzerine çekiyor.

PSY sadece şarkı ile değil dansıylada büyük ilgi görüyor.Apaçide içinden gelen hareketlerle özgürce dans ediliyordu.Ama Gangnam Style'daki dansın bir hayli farklı olduğunu görüyoruz.At üzerinde gider gibi değişik hareketleri barındıran Gangnam Style popüler video izleme sitelerinde yaklaşık 2 milyon tıklama aldı.Bu gidişlede daha çok tıklanacağa benziyor.

gangnam style çeviri

Oppa, Gangnam tarzıdır!

Gangnam tarzı

Gün boyunca sıcak ve insancıl bir kız,

Bir fincan kahvenin özgürlüğünde nasıl eğleneceğini bilen kaliteli bir kadın,

Gece çöktüğünde, kalbi yanan bir kadın,

Böylesine kıvrımları olan bir kadın.

Ben bir erkeğim.

Gün boyunca senin gibi sıcak bir erkek,

Kahvesini tek dikişte soğumasa bile içen bir adam,

Gece çöktüğünde kalbi patlayan bir erkek,

Böylesine bir erkek.

Güzel, sevimli!

Evet sen, hey, evet sen, hey!

Güzel, sevimli!

Evet sen, hey, evet sen, hey!

Hadi! Şimdi sonuna kadar gidelim!

Oppa, Gangnam tarzıdır! Gangnam tarzı,

Oppa, Gangnam tarzıdır! Gangnam tarzı,

Oppa, Gangnam tarzıdır!

04 Kasim 2012

Konular