Kundak | Konular | Kitaplar

Oyuncak Deyip Geçmeyin


Çocuğunuza oyuncak alırken öncesinde araştırma yapıyormusunuz? yoksa girdiginiz oyuncak magazasında sizin yada çocugunuzun ilgisini çeken hoşuna giden oyuncagı hiçbir araştırma yapmadan ve incelemeden alıp geçiyormusunuz? Oyuncak deyip geçmeyin aldıgınız oyuncak çocugunuzun gelecegini şekillendiriyor..Uzmanlar, çocuklara yaşlarına uygun oyuncak alması konusunda aileleri uyardı. Zira oyuncaklar çocuğun gelişimi ve geleceği için belirleyici rol oynayabiliyor. Kimi oyuncaklar ileride çocukların sosyal yaşantısına ve derslerine olumlu katkı yaparken, yanlış tercihler telafisi zor kişilik hasarlarına neden olabiliyor. Çocuğun yaşına uygun seçilmeyen oyuncak yarardan çok zarar getiriyor.

PAL Eğitici Oyuncak Ürün Geliştirme Müdürü MuratÜstünbaş, oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğine işaret ederek "Bazen çok iyi niyetle yaptığımız, çocuğumuzmutlu olsun diye aldığımız bir oyuncak, çocuğun yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun değilse bu, çocuğunileriki aşamalardagelişim evrelerine de engel oluyor" dedi.

Üstünbaş, özellikle 0-3 yaş döneminin çocuğun hem kişilik yapısının hem düşünce yapısının oluştuğu dönem olması nedeniyle bu yaşta alınan oyuncağın özenle seçilmesi gerektiğini dikkat çekti.

BELLEK GELİŞİMİNİ SAĞLIYOR

Alınan her oyuncağın çocuğun geleceğine yön verdiğini ifade edenÜstünbaş sözlerine şöyle devam etti: "Örnek vermek gerekirse; üniversite sınavında paragraf soruları her öğrencinin çok ciddi sıkıntı yaşadığı sorular. Paragrafı okursunuz, soruya geldiği zaman tekrar paragrafa dönme ihtiyacı hissedersiniz çünkü çocuk kısa bellek, uzun bellek çalışması yapmamış.

İşte söz konusu olan bellek çalışması oyuncaklarda mevcut. Benzeri durum silah vb. oyuncaklar için geçerli. Bu tür oyuncaklar onun ileride yasa dışı işlere bulaşmasına bile neden olabilir. Bu gibi şeylerin raflara bile konulmaması gerekiyor."

Hangi yaşta hangi oyuncak

0-6 ay: Çıngıraklar ve müzikli oyuncaklar. Yumuşak, sıkınca ses çıkaran oyuncak ve toplar. Kırılmaz aynalar, dişlikler, parlak resimler, kumaş kitaplar, birbirine geçen plastik halkalar.

7-12 ay: Kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme oyuncakları.

1-2 yaş: Kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme oyuncakları. Bebek arabaları. Üç tekerlekli bisiklet. Legolar, küpler, içi çe geçirerek şekiller üretebileceği oyuncaklar. Yapbozlar. Rakam/sayma oyuncakları. Oyun hamuru. Basit kısa öykülerin yer aldığı kitaplar.

3-6 yaş: Küçük trenler, akülü arabalar. Renk, şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları. Her türlü ritim enstrümanı, piyano. Çeşitli boya kalemleri, resim kağıtları. Basit video oyunları. Oyuncak daktilo veya bilgisayar. Resimli kitaplar, alfabe kitapları, tanıdık yerleri ve kişileri anlatan kitaplar, gerçekçi öyküler.


Konular