kundak | Konular | Kitaplar

Nurettin Kutlu Kimdir


Miss turkey Merve Büyüksaraç'ın sevgilisi olan ve 3 yıldır Merve büyüksaraç'ın birlikte olduğu ve yakın zaman içinde evleneceklerini konuşulan işadamı Nurettin Kutlu kimdir hayatı işi..işte hürriyet arşivinde yer alan nurettin kutlu haberleri
Urfalı 11 çocuklu fakir bir ailenin çocuğuyken, 10 yıl önce kaçak benzin işine giren Nurettin Kutlu, bir anda trilyoner oldu. Birbirinden güzel kadınlar, lüks otomobiller ve bir milyon dolarlık yatıyla Kutlu, Arap şeyhleri gibi yaşıyor.

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde dünyaya gelen Nurettin Kutlu'nun 10 kardeşi vardı. Ortaokulu güçlükle bitirebildi. Ailesi, Körfez Savaşı'nda İzmit'e göçünce, tanker şoförü olarak hayata atıldı. Akaryakıt kaçakçılığı yüzünden defalarca gözaltına alındı, hapse girdi. ‘‘Beyaz Benzin’’ ve ‘‘Beyaz Tilki’’ operasyonlarının bir numaralı sanığı Nurettin Kutlu, şimdi 34 yaşında. Tutuksuz yargılanıyor. Trilyonlara hükmediyor. Kendisini armatör olarak tanıtıyor. Otomobillerden, Mercedes'in S500 ve CLK 200'ünü tercih ediyor. Yazları genellikle Kalamış Limanı'nda demirli, bir milyon dolarlık Teda adlı yatında kalıyor, birbirinden güzel mankenleri ağırlıyor. Bir tek Melike Dindoruk'tan vazgeçemiyor. Jandarma tarafından dört kez gözaltına alınmış Nurettin Kutlu’nun yanında iki seferinde Dindoruk varmış. Diğer ikisinde ise farklı kadınlar. Jandarma operasyonunda gözaltına alınan Melike Dindoruk, sevgilisi Nurettin Kutlu için, ‘‘Doğru dürüst yemeyi içmeyi bilmez. İşportadan giyinirdi. Elinden tutup Beymen'e götürdüm’’ demişti. Adına hiç şirketi bulunmayan Kutlu'nun, yakınlarının adına açtığı bazı benzin istasyonları, Dindoruk'un ifadeleriyle ortaya çıktı. Dindoruk, ifadelerinde, sevgilisinin kendisine bir otomobil aldığını söyledi. Jandarma, benzini nereden aldığını sorunca da sevgilisinin bağlantılı olduğu benzin istasyonlarını tek tek saydı. Depoyu doldurup para vermediğini de anlattı.

Piyasam arttı

Geçen yıl nisanda tutuklanıp, altı ay sonra serbest bırakılan Kutlu, sevgilisinin ifadelerine ‘‘Hayatın nimetlerini benimle tanıdı. Hayatında yata mı binmişti’’ diye tepki gösterdi. Beyaz Benzin Operasyonu'ndan sonra Kutlu ile Dindoruk'un araları açıldı. Kutlu, kendisini sorgulayan jandarmaya ‘‘Beni yakalamakla elinize ne geçiyor? Haberlerim çıktıkça, eğlence álemindeki fiyatım artıyor. Bende para olduğunu duyan kadınlar peşime takılıyor. Size teşekkür etmeliyim’’ diyordu.

Şoförlükten trilyonerliğe

Milyarlarca dolarlık akaryakıt kaçakçılığının ortaya çıkarıldığı jandarmanın ‘‘Beyaz Benzin’’ ve ‘‘Beyaz Tilki’’ operasyonlarının baş sanıklarından Nurettin Kutlu'nun babası Fahri Kutlu, Irak'tan kamyonuyla ucuz akaryakıt getirip, Türkiye'de satıyordu. 1991 yılında Körfez Savaşı çıkınca işsiz kalan Fahri Kutlu, Kocaeli Dilovası'na taşındı. Ortaokul mezunu olan Nurettin Kutlu, boya maddelerinden ürettiği kaçak akaryakıtı piyasaya süren Viranşehirli Ahmet Çeken'in şirketinde, bekçilik ve tanker şoförlüğü yaptı. Silah kaçakçılığı suçundan tutuklanan Ahmet Çeken'in ABB Denizcilik'teki hisselerini alan Nurettin Kutlu, şoför olarak çalıştığı firmanın ortağı oluverdi. Kaçak akaryakıtın bire beş kazandıran tatlı kárıyla, yeni şirketler kurdu, tanker filosu oluşturdu. En kárlı işini, Dilovası Gümrüğü'nde, ithal akaryakıtın depolandığı Pürsan Antrepoları'nı kiralayarak yaptı.

Kocaeli Emniyet Müdürü Erdinç Sarıalp'e, kaçak benzin işini sürdürebilmek için rüşvet vermekle suçlanıyor. Romanya'dan Adem Gözübüyük'ün deniz yoluyla gönderdiği benzini, Sarıyer kıyılarında tankerden boşaltıp, istasyonlara dağıtmak suçundan yargılanıyor. Jandarmanın tespitlerine göre şu anda, İstanbul Kağıthane, Kartal, Sultanbeyli, Halkalı, Hadımköy, İzmit ve Bursa'da 10 civarında benzin istasyonu bulunuyor.

Hürriyet

14 Temmuz 2012

Konular