Kundak | Konular | Kitaplar

Wenice Kids İflas Mı Ediyor ?Türk Tekstil firmalarından Wenice Kids Türkiye'nin en kaydadeğer başarı öykülerinden biriydi. Laleli'den başladı, 68 ülkede 480 mağaza ile devam etti. Yabancı ortaklık kuruldu, 100 milyon euro ciroya ulaşıldı. Ancak hikaye tatsız devam etti. Haciz memurları kapıya dayandı. Şimdilik iflas ertelendi.

Çocuk giyim markası Wenice Kids'in Akşam'ın haberine göre, Merter'de küçük bir atölye kuran bir girişimci, zaman içinde yeni ortaklar alıyor. Önce Doğu Bloku ülkelerine mal satmaya başlıyorlar. Müşterilerden 'markalı ürün' talebi gelince 'Wenice' markası doğuyor. Ardından Polonya'dan başlayarak Avrupa pazarı geliyor. Sonra ihracat yetmiyor, yurtdışında mağazalaşma başlıyor.

1993 yılında kurulan Kuşam Tekstil'in 1998'de kurduğu Wenice Kids Türkiye'de üretim yaparak dünyaya açılan ilk çocuk giyim markası. İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre 68 ülkede 480 mağazası, 188 konsept mağazası ve 1.100 satış noktası bulunuyor. Daha geçen yıl önemli bir yabancı ortaklığa imza atarak, 3 fonla anlaşan, buna paralel olarak kendine 'dünyada ilk 10'a girme hedefi koyan firma, şimdi iflasın eşiğinde. Ödenmeyen çekler, mağaza kiraları, çalışan maaşları şirkete haciz olarak geri döndü. Dün Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda 3 grup şirketi Kuşam Tekstil, Wenice Mağazacılık ve Wenice Pazarlama için iflas erteleme kararı çıktı. Şirketler artık mahkemenin korumasında. Mahkeme devam ettiği sürece bu şirketler hacizden, bankaların, alacaklıların takibinden kurtulmuş olacak. Mahkeme ise bu süreçte firmanın 'iyileştirme projeleri'ni uygulayıp uygulamadığını takip edecek.

Geçen yıl gerçekleşen satışla şirketin yüzde 50 hissesi üç yabancı fonun oldu. Üç yabancı fonun oluşturduğu konsorsiyumun liderliğini Eurasia Capital Partners yaptı. Diğer fonlar ise FMO (Hollanda Kalkınma Bankası) ve bölgesel yatırım fonu BAF (Balkan Accession Fund) olarak açıklandı. Ancak ulaştığımız bilgilere göre Wenice ortaklarına vaat ettiği sermayeyi şirkete koyamayınca işler bozuldu. Üretimde 14 milyon adetle çocuk giyim firmaları arasında ilk 20'ye girmeyi başaran Wenice, bu ortaklıkla üretimde ve satışta ilk 10'a girmeyi hedeflemişti. Ancak işler planlandığı gibi gitmedi.

Wenice Kids son olarak reklam kampanyasındaki 'çocuk istismarına son' cümlesiyle dikkat çekmişti. Çocuk kıyafetlerinin yüksek fiyatlarda satıldığına vurgu yapmak için tacizi anlatmakta kullanılan 'istismar' kelimesinin tercih edilmesi tüketiciyi rahatsız etmiş, ebeveynlerin markayı çeşitli mecralara şikayet etmesi ile sonuçlanmıştı. CEO Oktay Özdemir ise konuyla ilgili olarak bir yayın organına 'Tepkiler var ama satışlarımızı 10 günde % 227 artırdık' diye açıklama yapmıştı.


3 yorum

wenice türk malı destek olmalı

wenice adına üzüldüm aslında haberi duyunca şaşırdım da .her yerde şubesi var ve diğer çocuk markalarına göre uygun fiyat..çocuk istismarına katılıyorum tepki veren eminim diger markalardır...ufacık çocuk kıyafetleri dünyasının parasına satılıyor..kalite herkesin hakkı ..herkes cocuguna iyisini alabilmeli fiyatlar makul olmalı..bu konuda markalar resmen insanları sömürüyor adı cocuk istismarı olsun olmasın ortada bir sömürü oldugu açık..

Eskiden cocuk magazalarına bakmaya cesaret edemezken wenice de uygun fiyatları görünce abonesi oldum..indirim sezonları vs toplu alışveriş yapıyorum genelde

böyle türk firmalarının desteklenmesi gerekiyor..yerli
üretici kazansınki ülkemiz kazansın..cocuklar zaten kıyafetleri iyice eskiyip yıpranana kadar giyemiyor büyüyorlar..yabancı yada fahiş fiyatla sömürenlerden almaktansa weniceden hem kaliteli hem uygun almak daha akıllıca..verdiginiz para nereye gidiyor düşünmek lazım..türkün malı yurdum malı her zaman en güzeli...

26.03.2012 - züleyha

wenice iflas

Size katılıyorum özellikle küçük çocuklar giysilerini çok uzun giyemiyor çabuk büyüyorlar
Çocugum için bende wenice ürünlerinden alıyorum..iflas haberine üzüldüm neticede türk firması..ülkemizde daha çok yerli ürünlerimizi firmalarımızı görmek isteriz..

wenice ürünleri diger çocuk markalarına kıyaslandıgında daha uygun ..wenice firması iflas erteletmiş sanırım umarız yakında toparlanır..herkes kaliteyi ucuza alabilmeli..

29.03.2012 - bebekannesi

wenice neden battı biri bana

wenice neden battı biri bana bunu söylesin lütfen

16.10.2012 - Ziyaretçi

Konular