Kundak | Konular | Kitaplar

OKUL ÇOCUKLARINA AĞIR ÇANTA TAŞITMAK ZARARLI

Çocukları okula giden anne babaların, çocuğun ders meseleleri yanında bir dertleri daha var: Çocukların okula giderken taşıdığı çantaların ağırlığı ve bunun zararları...
Bir elinde içine doldurduğu bir yığın kitapla büyük bir ağırlık tutan ders çantası, bir elinde beslenme çantasıyla okula hamal gibi zorlukla giden çocuk, evine döndüğünde ter içinde kalıyor. Bu ise, dikkat edilmezse hastalığa yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre, ilkokul ikinci sınıfa giden 8 yaşında bir çocuğun çantası 5 kilo, dördüncü sınıfa giden bir çocuğun ise 7 kilo geliyor.
Genellikle öğrenciler ertesi gün hangi kitapların lâzım olduğunu tam olarak bilmedikleri için bütün kitap ve defterlerini çantalarına doldurarak gidiyorlar. Bu arada yardımcı ders kitapları olarak kullanılan ansiklopediler ve test kitapları da büyük ağırlık tutuyor.
Araştırmalarda çocukların kilolarının onda birinden fazla ağırlıktaki çantaları taşımalarının sağlıklarına zararlı olduğu tesbit edildi. Hele elde taşınan çanta-ların bu yöndeki tesirleri çok daha fazla. En iyi çanta taşıma seklinin ise sırt çantaları olduğu belirtiliyor.
İşte bu yüzden ağır kitap, çanta ve yük taşıyan çocuklarda omuz düşüklüğü, kemik çarpıklığı ve omurga eğrilikleri meydana geliyor.
Ortopedi uzmanları, ağırlığın taşındığı el tarafındaki omuz kaslarının kasılarak ağırlığı kaldırmaya çalıştığını, sarfedilen enerjinin azaltılması için de omuzun biraz aşağı düşürüldüğünü söylüyor. Bu durumun uzun yıllar devam etmesi, çocukluktaki gelişme döneminde kemik ve kaslara menfi yönde tesir ediyor.