Kundak | Konular | Kitaplar

KUŞBURNU BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Yüksek değerde C vitamini ihtivâ eden kuşburnunun, başta böbrek, bâsur, egzama ve şeker hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığa derman olduğu bildirildi. A. Ü. Ziraat FakültesiGıda Bilimi ve Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp, yaptığı açıklamada, Rusya, Polonya, Finlandiya, Romanya ve Bulgaristan'da 200 çeşit kuşburnu yetiştiğini belirtti. Ancak Türkiye'de, bilhassa doğu'da yetişen kuşburnunun, gerek vitamin, mineral, kalsiyum ve gerekse aroma bakımından bu ülkelerde yetişen kuşburnulardan daha yüksek değere sahip olduğunu ifade eden Prof. Gökalp, şunları kaydetti:
"Günümüzde ilaç sanâyiinde kuşburnundan yeterince faydalanılamıyor. Kuşburnunun başta böbrek, bâsur, egzama ve şeker hastalıkları olmak üzere iltihaplı çıban ve yaralara, mesâne rahatsızlığı ile safra taşına iyi geldiği tesbit edilmiştir. Ayrıca kuşburnu, kalsiyum ve mineral açısından zengin olduğu için, bebek mamalarında rahatlıkla kullanılabilir."
Prof Gökalp, Türkiye'de yetişen kuşburnu için Belçika, Fransa, Almanya ve Lüksemburg gibi Batılı ülkelerden büyük talep geldiğini de sözlerine ilave etti. (Basın)

Konular