Kundak | Konular | Kitaplar

ENERJİ DOLU «NEBÂTÎ SÜT» : ÜZÜM

Üzüm, incirle birlikte en çok şeker ihtiva eden meyvadır. 100 gr. üzümde 16 gr. şeker vardır. Organizma tarafından hemen özümsenir. Bu da üzüme 100 gramında bulunan 81 kalori gibi yüksek bir enerji değeri verir. Ve insanı enerjik hale getirir. Önemli besin değeri olan 10 mineral vardır üzümde. İçindeki demir ve bakır yüzünden kan yapıcı özelliğini kazanmıştır.

Şişmanlarla, şeker hastalarının uzak durmaları gereken bir meyvadır. Ama buna karşılık, spor yapanlar, çocuklar, kansızlık çekenler, sürmenajın eşiğinde-kiler ve bebek bekleyen anneler için harika bir meyvadır. Yüksek besin değeri ve kolay sindirilmesi yüzünden «Nebati süt» diye nitelendirilir. Bileşimi bakımından ana sütüne yakındır. Sadece yağı eksiktir.
Potasyum bakımından zengin (100 gramında 198 mgr.) ama sodyum bakımından fakir oluşu yüzünden idrar söktürücü özelliği vardır.
Artritliler (eklem romatizması), gut, romatizma hastalığından yakınanlar için harika bir. meyvadır. Organizmayı toksinlerden arıtır.

Ama üzüm kürü bir doktor kontrolunda yapılmalıdır.
Üzümde demir, fosfor, magnezyum ve kalsiyum da vardır. C vitamini bakımından fakirdir ama A ve B vitamin gruplarını ihtiva eder.
Çekirdeğinde ve özellikle kabuğunda birikmiş pektin tanen maddesi, bağırsakları yumuşatır (laksatiftir). Üzüm suyu şıra ise, karaciğerin faaliyetini hızlandırır.