Kundak | Konular | Kitaplar

ÇOCUĞUNUZA OYUNCAK SEÇERKEN

Çocuklarımıza genellikle en güzel ,en göz kamaştırıcı oyuncağı almak isteriz. Fakat bu doğru mu dersi-niz?
Oyuncak ne kadar parıltılı olursa olsun: çocuk eski bir tecrübesine dayanmayan, eski bir tanıdığını veya gördüğünü hatırlatmayan oyuncaktan çabuk sıkılır ve onu bir köşeye atıverir.
Büyükler için arabalar, hayvanat bahçeleri, oyun parkları, bitkiler, deniz kıyısı, vapurlar, alışılagelmiş şeyler olabilir. Ama bunlar çocukların ilgisini çeker. Gör-düğü yeni şeyler onun nazarında mânâ kazanır, onu heyecanlandırır. Bitki ve hayvanları görerek başka canlıların farkına varır. Bütün bu yenilikler çocuk için birer tecrübedir.
Çocuklar oynadıkları oyuncaklarla şahsiyetlerini de ortaya koyarlar. Her çocuk aynı tip oyuncaktan hoşlanmaz. Kimi resim yapmayı, kimi yazı yazmayı, kimisi de araba veya bebeklerle oynamayı sever.
Anne-babalar çocuğun kabiliyetini iyi değerlendirmeli, hem düşündürücü, hem oyalayıcı oyuncak seçerek çocuğa yön vermeli. Zihin ve kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olmalıdır.
Çocuğun bilgi ve kabiliyetinin üstündeki bir oyuncak eğitici olmadığı gîbî, çocuğun ilgisini çekmez. Çocuk için zaman kaybı anne-baba için boşuna yapılmış bir harcama olur.

Konular