Kundak | Konular | Kitaplar

Ömer Dinçer'den Taban Puanı Açıklaması


Binlerce genci yakından ilgilendiren ve özellikle taban puanına erişememiş olanları sevindirecek taban puanı düşsün mü düşmesin mi tartışmalarına Milli eğitim bakanı Ömer dinçerde katıldı.. LYS'de baraj puanın değiştirilmesine yönelik tartışmalara değinen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Bu sene benim kanaatim oyunun kuralının değişmemesi" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, LYS'de bu yıl baraj puanının değiştirilmesini doğru bulmadığını söyledi.

Katıldığı bir iftar yemeğinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dinçer, üniversiteye giriş sınavlarında baraj puanının düşürülmesine yönelik tartışmalara değindi.

Baraj puanın bu sene değiştirilmesini doğru bulmadığını ifade eden Dinçer, şunları söyledi

''Belki uzun vadede baraj puanına bile ihtiyaç olmayacaktır. Niçin? Üniversitelerin kontenjanı bellidir. Her birinin toplum içindeki konumu bellidir. Öğrenci arzımız da bellidir. Dolayısıyla seçen öğrencilerden yüksek puanlılar üniversiteye gireceğine göre, bence taban puanına ihtiyaç bile duyulmayabilir.

Ama böyle bir yapının kurgulanması için önceden bir hazırlık yapmak gerekir. Genel kanaatim, bir süreç tanımlanmışken ve o süreç tamamlandıktan, oyunun kuralları tanımlandıktan sonra, oyunun bir yerinde kuralları değiştirmek doğru bir şey değil. Çok adil bir şey değil.

Böyle bir taban puanı düşürmek olacaksa da benim şahsi kanaatim onun gelecek yıl düşürülmesi daha doğru olacaktır. 'Bu sene benim şahsi kanaatim oyunun kuralının değişmemesi daha doğru olur ama YÖK bu konuda ne karar verecek bir fikrim yok.''