kundak | Konular | Kitaplar

Nazenin Tokuşoğlu Survivor a Misafir Olarak Gitti

Srvivorda kıbrıs finaline bir hafta kala adaya dışardan ilk defa bir misafir geldi..habertürk gazetesi muhabir ve yazarlarından nazenin tokuşoğlu survivora giderek adayı ve yarışmacıları görüp röportaj yaptı..
yarışmacıların ellerinde olan yiyeceklerle ikramda bulundukları nazenin tokuşoğlu gelmesi onları oldukça memnun etti..90 gündür adada yaşayan yarışmacılar için farklı ve güzel bir duygu oldu misafir ağırlamak artık adanın ev sahibi oldular...Yarışmacılar dünyanın öbür ucunda; ıssız bir adada da yaşasalar Türk kültüründen uzaklaşmıyorlar. Adalarına gelen misafiri Türk misafirperverliğiyle ağırlayan yarışmacılar 3 ay sonra yeni bir insanla tanışmaktan ve adalarında; kurulu düzenlerinde misafir ağırlamaktan oldukça hoşnutlar.

Adanın başlıca yemeği olan Hindistan cevizi, ağaçtan düştüğü gibi sofralarına gelmiyor. Bölgenin en çok tüketilen yiyeceğini açmanın, hazırlamanın farklı teknikleri var ve oldukça zor.

Hasan adalarına gelen misafire Hindistan cevizinin açma şekillerinden bahsediyor. Deneye deneye buldukları bir sürü açma şekli olduğunu; Şimdi kullandığı tekniğin en kullanışlısı olduğunu, bu sayede Hindistan cevizinin suyundan da faydalanabildiklerini söylüyor. Adaya gelen misafir, yol boyu yerlileri Hindistan cevizi açarken görmüş ama onlar dahi bir kısmını açmayı başaramayıp ziyan ediyormuş. Hasan Hindistan cevizi açma konusunda uzmanlaştığını söylüyor. Yaptığı hesaplamaya göre; 90 gündür en az 270 tane Hindistan cevizi açmış.

Nihat adalarına gelen misafiri nasıl ağırladıklarından bahsediyor; “tabii ki bir misafirimiz gelmiş. Biz de ona bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündük çünkü böyle olması gerekiyor. Her zaman ki gibi Hindistan cevizimiz vardı. Hindistan cevizini sağ olsun Hasan kırdı ve suyunu içirdi. Sonra etinden yedik hep beraber kahvaltı yaptık.”

3 AYDA HAYATA BAKIŞ AÇIMIZ DEĞİŞTİ

Adada birlik ruhunun var olduğunu, birbirlerinden kuvvet alarak ve bencil davranmayarak Survivor adasında rahat yaşamayı başardıklarından bahsediyor. Nihat’ın yaptığı espriyle herkes kahkahaya boğuluyor. Misafirleri “çok güzel, çok güzel yerde yaşıyorsunuz” deyince ada mağduru yarışmacılarımız; kendilerini gülmekten alamıyor.

Ve beklenen soru geliyor; “ Bu üç ay, geldiğiniz günden öncesiyle karşılaştırırsanız neler değiştirdi hayatınızda? İstanbul’a döndüğünüzde artık ne olmayacaksınız, artık neyi yapmayacaksınız?”

Bu soruya her yarışmacının ayrı bir cevabı var elbette. Ama hepsinin ortak bir cevabı var o da bundan sonra müsrif yaşamayacakları. Her bir lokmanın kıymetini bilecek olmaları.

AİLENİN VE YEMEK YEMENİN KIYMETİNİ ANLADIK

Hasan “biz buraya gelirken evet bir para ödülü olabilir birinci olmak herkesin amacı olabilir ama en önemli amacımız bizim burada bir duruşumuz var hepimizin. Herkesin kendine has bir tavrı var. Bunu göstermekti ilk amacımız. Bunu gösterirken de, dediğiniz gibi adadaki her şeyden faydalandık. Özlem, açlık, hayvanlarla mücadele, yağmur. Bütün bu doğal şartlar altında olumsuz veya olumlusu da var tabi içlerinde. Her şey bize İstanbul’da olsaydım kıyaslaması yaptırdı.” İstanbul’daki hayatla Survivor’daki hayat arasında bağlantı kurmak; Hasan’a çok yardımcı olmuş. Sevdiklerinden uzak, zor şartlar altında yaşamak yarışmacının hayatındaki en büyük tecrübe olmuş.

Begüm, adanın tek kız yarışmacısı. Hırsı ve gücü sayesinde son 4’e kalmayı başaran yarışmacı Survivor sayesinde ailesinin kıymetini anladığını söylüyor. Çoğu kez duygularına yenik düşen, tokluğa ve ailesine olan özlemiyle gözyaşlarına boğulan Begüm; bundan sonra arkadaşlarından çok ailesiyle vakit geçireceğini söylüyor. Bu güne kadar ailesine yeteri kadar vakit ayırmadığı için üzüldüğünü söylüyor.

Anıl ise önceleri tabağında yemek bıraktığını, yemeğine yeteri kadar özen göstermediğini düşünüyor. Ancak Survivor ’da açlık yüzünden tek bir pirinç tanesini bile ziyan etmemiş. Bu tutumunu İstanbul’daki yaşantısında da sürdüreceğini söylüyor. Daha birçok tecrübe edindiğini, adadaki Ağabeylerinden çok şey öğrendiğini de eklemeden geçemiyor.

16 Haziran 2012

Konular